Waarom is optimalisatie nooit af?
Optimalisatie is nooit af omdat de omstandigheden blijven veranderen. Je bezoekers, je concurrenten, de techniek en de verwachtingen schuiven allemaal op.
Wat vorig jaar goed werkte, werkt niet vanzelf door.
Dat is geen tegenvaller maar de aard van het werk.

Wat er verandert
Bezoekers wennen aan nieuwe patronen, concurrenten verbeteren hun site en zoekmachines passen hun beoordeling aan.
Meer daarover lees je bij seo.
De techniek
Nieuwe telefoons, snellere verbindingen en andere browsers. Je snelheidscijfers verschuiven zonder dat jij iets doet.
Meer daarover lees je bij pagespeed.
Het afnemende rendement
De eerste ronde levert het meeste op, de vijfde veel minder. Dat betekent niet stoppen, maar wel minder vaak kijken.
Meer daarover lees je bij cro.
Mijn vuistregels
- Maandelijks kijken in het eerste jaar.
- Daarna elk kwartaal.
- Jaarlijks je hele trechter herzien.
- Herzie ook wat ooit werkte.
Die laatste levert verrassend vaak iets op.
Wanneer je wel stopt
Met een onderdeel dat na drie rondes niets oplevert. Dat is geen falen maar een uitkomst.
Meer daarover lees je bij a b testen.
Wat het je oplevert
Een site die meegroeit in plaats van langzaam verouderen. Dat scheelt op termijn een herbouw.
Meer daarover lees je bij conversie.
Wat ik in de praktijk zie misgaan
De valkuil is niet dat mensen stoppen, maar dat ze eindeloos doorgaan op het verkeerde onderdeel.
Ik kom sites tegen waar al twee jaar aan de knoppen wordt gedraaid: andere kleuren, andere teksten, een nieuwe indeling van de voorpagina. Ondertussen laadt de site nog steeds traag op een telefoon en staat het formulier vol overbodige velden.
Dat komt doordat het zichtbare werk het prettigst voelt. Aan een kleur zie je meteen iets veranderen; aan een gehalveerde laadtijd niet.
Wat ik daarom aanhoud is een vaste volgorde: eerst de dingen die meetbaar kapot zijn, dan de dingen die aantoonbaar remmen, en pas daarna de dingen die iemand mooier vindt.
Zodra de eerste twee lijstjes leeg zijn, is het inderdaad tijd om te stoppen met sleutelen en gewoon een tijd te laten staan. Nooit af betekent niet altijd bezig.
Meer daarover lees je bij kpi.