Wat is gzip?
Gzip is een compressietechniek die je server gebruikt om bestanden ingepakt te versturen. De browser pakt ze aan de andere kant weer uit.
Je bezoeker merkt daar niets van, behalve dat je site sneller laadt.
Het is een van de eenvoudigste snelheidswinsten die er bestaat.

Waarom het zoveel scheelt
Tekstbestanden zitten vol herhaling: dezelfde tags, dezelfde woorden, dezelfde opmaakregels. Compressie is daar erg goed in.
Een opmaakbestand van honderd kilobyte gaat vaak terug naar twintig. Meer daarover lees je bij pagespeed.
Voor welke bestanden
Voor je HTML, je opmaak, je scripts en je lettertypen in oudere formaten. Alles wat uit tekst bestaat.
Niet voor afbeeldingen. Meer daarover lees je bij of gzip ook voor afbeeldingen werkt.
Wie het regelt
Je server. De browser laat bij elk verzoek weten dat hij ingepakte bestanden aankan, en de server stuurt ze dan zo.
Bij de meeste Nederlandse hostingpartijen staat het standaard aan. Meer daarover lees je bij backend.
Mijn vuistregels
- Controleer of het aanstaat; dat kost een minuut.
- Staat het uit, vraag het dan aan je hostingpartij.
- Ga niet zelf in serverbestanden sleutelen zonder reservekopie.
- Comprimeer geen afbeeldingen ermee; dat werkt niet.
Die eerste is de moeite waard, want een enkele hostingpartij heeft het nog niet aanstaan.
Hoe oud het is
De techniek stamt uit de jaren negentig en wordt door elke browser ondersteund. Er is geen enkele reden om het niet te gebruiken.
Wel is er inmiddels een opvolger die het iets beter doet. Meer daarover lees je bij het verschil tussen gzip en Brotli.
Wat het niet oplost
Zware afbeeldingen, een traag thema of te veel plugins. Compressie maakt het versturen sneller, niet het maken.
Meer daarover lees je bij cache.